Po niemal trzech miesiącach od ujawnienia się Euvic w akcjonariacie Qumak SA, spółka zwiększyła swoje zaangażowanie w Qumaku obejmując część nowej emisji akcji serii L, wyemitowanych w ramach oferty prywatnej. Emisja obejmowała 30 milionów akcji w cenie 1 zł za sztukę.


Po pomyślnym zakończeniu nowej emisji, która zwiększyła kapitał zakładowy Qumaka o 30 milionów złotych, Euvic nie będzie większościowym, a nawet największym akcjonariuszem spółki, ale przekroczy 10 proc. próg udziałów. Powinno to w zupełności wystarczyć do umożliwienia dobrej współpracy, bo Euvic w przeszłości już wielokrotnie udowadniał, że ma ogromną zdolność koalicyjną i dobrze czuje się w sytuacjach wymagających osiągnięcia konsensusu. Spółka ta z powodzeniem stworzyła jedyną w tej części Europy federację spółek IT, która obejmuje 11 powiązanych kapitałowo spółek.

„Mimo wakacji, to był bardzo intensywny okres” – mówi Wojciech Wolny, prezes Euvic, a od czerwca 2017 także członek rady nadzorczej Qumak SA, który w ostatniej emisji objął kolejne akcje. – „Ostatnie tygodnie były dla nas wielką lekcją na temat giełdy, instytucji finansowych, biznesu. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych ludzi, towarzyszyły nam duże emocje. Qumak przeżywał trudne chwile, nie powiodła się pierwsza emisja, rozmowy z bankami szły jak po grudzie, nie udało się doprowadzić do porozumienia z inwestorem branżowym w obszarze budownictwa. Dzisiaj to już przeszłość. Spółka otrzymała niezbędny kapitał, może spokojnie realizować plany” – dodaje Wojciech Wolny.

„Wojtek zaraził nas pozytywną energią, zmienił nasze spojrzenie na wiele obszarów” – mówi Wojciech Włodarczyk, szef rady nadzorczej Qumak, czasowo oddelegowany na stanowisko prezesa Qumak. – „Sam zrezygnowałem pod jego wpływem z połowy wynagrodzenia” – dodaje ze śmiechem.

Wszystkie problemy oczywiście nie znikły, a po otrzymaniu kapitału na nowym zarządzie spółki, wytypowanym zgodnie z filozofią Euvic spośród kluczowych pracowników, spoczywa dodatkowa odpowiedzialność.

„Musi ruszyć sprzedaż, trzeba też zmienić organizację, ale jest na czym budować – referencje, 700 osób w kontraktach outsourcingowych, know-how w obszarze bezpieczeństwa, czy kancelaria tajna, to tylko niektóre fundamenty” – mówi Wojciech Wolny.

„Cieszę się, że mimo zmiany otoczenia na znacznie bardziej formalne, jakim jest GPW, udało nam się w części zachować zespołowy charakter naszych działań. Świadczy o tym fakt, że niemal drugie tyle akcji, co Euvic, objęli członkowie zarządu i kluczowi pracownicy Euvic. To dobrze wróży współpracy, która operacyjnie już ruszyła” – mówi Wojciech Kosiński, wiceprezes Euvic, który również objął akcje podczas emisji.

Grupa Euvic ma ponad 900 klientów na całym świecie, świadczy im usługi w zakresie: outsourcingu IT (w tym infrastruktury), tworzenia, rozwoju i testów oprogramowania, e-commerce, wdrażania rozwiązań wiodących producentów (m.in. w zakresie business intelligence, cloud computing, ERP), integracji aplikacji oraz IT help desk. W skład grupy wchodzi 11 wiodących polskich spółek IT. Przychody spółek grupy przekroczyły w zeszłym roku 250 mln złotych (przy EBIDA na poziomie 32 mln). Dodatkowe informacje: www.euvic.pl.

Qumak SA to polska spółka informatyczno-technologiczna, która jest notowana na GPW od 2006 roku. Firma projektuje i wdraża rozwiązania z dziedziny ICT dla sektora prywatnego i publicznego. Oferowane przez spółkę usługi obejmują także: konsulting i doradztwo, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań IT. W minionym roku przychody spółki wyniosły 424 miliony złoty, a jej strata netto wyniosła 43 mln zł. Dodatkowe informacje o Qumak można znaleźć pod adresem: www.qumak.pl.