350 milionów dolarów amerykańskich to wartość zysku netto za 2014 rok Fuyao Group, największego chińskiego producenta szyb samochodowych (16 proc. więcej niż rok wcześniej). Jednocześnie wartość wyceny giełdowej tej spółki wzrosła w minionym roku aż o 87 proc. Inwestorów elektryzują plany ataku firmy Fuyao na pozycję globalnego lidera na rynku szyb samochodowych.
Fuyao_produkcja_szyb
W zrealizowaniu ambitnych celów firmie Fuyao mają pomóc niedawne inwestycje w Rosji i USA. Według Credit Suisse, szyby produkowane w fabryce w rosyjskiej Kałudze wygenerują w 2016 roku 3 proc. przychodów Fuyao i 2 proc. zysku. Analitycy Credit Suisse znacznie więcej oczekują po amerykańskiej inwestycji Fuyao. Fabryka w Ohio ma rozpocząć produkcję pod koniec 2015 roku, od samego początku pracując z niemal pełnym obciążeniem. Umożliwią to już podpisane umowy z największymi producentami samochodów, którzy mają swoje fabryki na terenie USA. Według Credit Suisse, amerykańska fabryka Fuyao wygeneruje w 2016 roku 10 proc. przychodów firmy i aż 18 proc zysku.

Fuyao jest aktualnie trzecim największym producentem szyb samochodowych na świecie, mając 20 proc. udział w rynku. Jednak największa część przychodów firmy pochodzi z ich macierzystego rynku – Chin. W 2014 roku firma miała tam 60 proc. udział w rynku szyb fabrycznie montowanych (w fabrykach w Chinach), a także 30 proc. udział na rynku wtórnym.

Liczby te pokazują potencjał wzrostu, jaki dają Fuyao nowe inwestycje. Dzięki nim firma będzie bowiem mogła znacząco zwiększyć swój udział w rynkach zagranicznych, w tym w szczególności w USA. Wzrosty te mogą już w 2016 roku doprowadzić do zmiany na pozycji lidera rynku szyb samochodowych na świecie. Aktualnie jest nim japońska firma Asahi Glass (AGC), która ma 23 proc. udział w rynku.

Fuyao Group wyprodukowała w minionym roku ponad 22 miliony szyb samochodowych, które zostały fabrycznie zamontowane w autach takich producentów, jak Audi, Bentley, BMW, Jaguar, Mercedes, Toyota, Volkswagen czy Volvo. Jednocześnie z tych samych linii produkcyjnych zeszło ponad 8 milionów szyb, które trafiły na rynek części zamiennych

W Polsce szyby Fuyao Group są dostępne za pośrednictwem firmy Glass4cars.pl SA, która jest wyłącznym dystrybutorem produktów Fuyao. Szyby tej marki można znaleźć w większości serwisów wymiany szyb w Polsce. Ich łatwe odszukanie, sprawdzenie ceny wymiany szyby, a także porównanie z cenami szyb innych producentów (renomowanych oraz zamienników) umożliwia serwis internetowy – www.glass4cars.pl.

Firmy Fuyao Group i Glass4cars.pl SA postanowiły wesprzeć inicjatywę prawdopodobnie najdłuższego rajdu samochodowego w historii polskiej motoryzacji – „Rajdu Wenecja-Pekin”. Więcej informacji na jego temat można znaleźć pod adresem: http://www.wenecja-pekin.pl.