Firma Patriot dodała do swojej oferty zewnętrzny dysk SSD Patriot Evolver (EVLVR), który cechuje się prędkością odczytu do 1600 MB/s oraz zapisem na poziomie 1000 MB/s. Te parametry czynią go obecnie jednym z najszybszych tego typu urządzeń na rynku.

Patriot Evolver mieści się w eleganckiej srebrnej obudowie o kompaktowych rozmiarach, która została wykonana z wysokiej jakości materiału. Dysk wyposażono w interfejs ThunderBolt 3 ze złączem USB-C oraz kontroler Phison E8 (PCIe), dzięki czemu urządzenie pozwala na sekwencyjny odczyt i zapis danych z bardzo dużą prędkością.

Wykorzystanie ThunderBolt 3 pozwala na transfery nawet do 8 razy szybsze niż jest to możliwe przy korzystaniu z interfejsu USB 3.0. Unikatową cechą ThunderBolt 3 jest także jego elastyczność i uniwersalność, co pozwala na jednoczesne wykorzystywanie go do różnych dodatkowych zadań, np. w roli stacji dokującej dla rozładowanego sprzętu.

Dzięki połączeniu przez Patriota interfejsu ThunderBolt z bardzo wydajnym kontrolerem, użytkownicy otrzymali superszybki zewnętrzny dysk SSD. Producent rekomenduje jego wykorzystanie w szczególności do realizacji zadań, które wymagają operowania dużymi plikami. Idealnie sprawdzi się on zatem w roli:

  • podręcznego dysku z rozruchową wersją systemu operacyjnego oraz z zainstalowanymi wszelkimi aplikacjami, z którym lubimy korzystać;
  • magazynu na synchronizowane dane oraz często aktualizowane kopie zapasowe, albo na kolekcję ulubionych filmów;
  • elastycznej i szybko reagującej przestrzeni roboczej do pracy z aplikacjami graficznymi, a także przy pracy w środowisku 3D, wirtualnej rzeczywistości czy też do obróbki materiałów wideo w HD i 4K;
  • zewnętrznej platformy do instalowania gier – wykorzystanie EVLVR nie tylko odciąży zasoby i ułatwi utrzymanie sprawnie działającego systemu operacyjnego, ale i poprawi statystyki liczby wyświetlanych klatek na sekundę (dzięki większej przepustowości łącza i samego SSD, a także zminimalizowaniu negatywnego wpływu fragmentacji danych na wydajność, co jest bolączką dysków HDD);
  • narzędzia do optymalizacji i przyśpieszenia zadań związanych z kompresją oraz szyfrowaniem danych;
  • dysk – dzięki dużemu buforowi pamięci – można także wykorzystać jako doskonałe uzupełnienie sprzętowej platformy osób nagrywających lub na żywo streamujących obraz w internecie.

Krótką prezentację możliwości urządzenia można zobaczyć oglądając ten film: https://www.youtube.com/watch?v=c_R3t68ZIs8.

Urządzenie ma wymiary 101 mm (długość) × 46 mm (szerokość) × 11 mm (wysokość) i masę około 88 gramów. Jest objęte 24-miesięczną gwarancją producenta.

Patriot Evolver jest dostępny wersji z 512GB i 1TB pojemności. Rekomendowana cena detaliczna tego urządzenia to odpowiednio 990 zł i 1650 zł.

Patriot Memory to amerykańska firma, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci VIPER, niezawodnych i szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Patriot – idąc z duchem czasów, rosnącą popularnością e-sportu oraz gamingu – stworzył w ostatnim czasie także własną markę peryferiów gamingowych VIPER GAMING. Więcej informacji na stronie www.patriotmemory.com oraz http://viper.patriotmemory.com.