W 2024 roku liczba posiadaczy kryptowalut na świecie sięgnęła 562 milionów, co stanowi około 6,8% globalnej populacji. To imponujący wzrost o 34% w porównaniu do 2023 roku. Użytkownicy cyfrowych aktywów to zróżnicowana grupa, ale dominują osoby w wieku 25-34 lata (34%), którzy mają wyższe wykształcenie. Najwięcej posiadaczy kryptowalut jest w Azji i Ameryce Północnej, podczas gdy kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur mogą pochwalić się największym odsetkiem populacji posiadającej aktywa cyfrowe – wynika z opracowania przygotowanego przez Binance, największą na świecie giełdę kryptowalutową i wiodący ekosystem blockchain.
Demografia użytkowników kryptowalut
Według przytoczonych w opracowaniu Binance badań firmy Tiple-A, najliczniejszą grupą właścicieli kryptowalut są osoby w wieku 25-34 lata. Stanowią oni 34% ogółu posiadaczy cyfrowych aktywów. Drugą co do wielkości grupą są osoby mające 35-44 lata (31%), co może sugerować, że wraz z wiekiem i rosnącą stabilnością finansową, rośnie również skłonność do inwestowania w kryptowaluty. Osoby w wieku 18-24 lata stanowią 20% posiadaczy kryptowalut, a osoby powyżej 45 roku życia – pozostałe 15%.
Chociaż świat kryptowalut jest nadal zdominowany przez mężczyzn (61% posiadaczy), to jednak liczba kobiet posiadających kryptowaluty stale rośnie i wynosi już blisko 155 milionów. Co więcej, różnice między płciami są mniejsze w niektórych regionach i wśród młodszych grup wiekowych (18-24 lata), gdzie różnica wynosi zaledwie 2%. To może sugerować, że w przyszłości możemy spodziewać się bardziej zrównoważonego podziału płci w świecie kryptowalut.
Jak zauważa Binance, właściciele kryptowalut często wywodzą się z wyższych warstw społeczno-ekonomicznych i mają wyższe wykształcenie, zwłaszcza w dziedzinach takich jak technologia, finanse czy inżynieria. Zazwyczaj pracują na stanowiskach specjalistycznych lub kierowniczych, szczególnie w sektorach szybko adaptujących nowe technologie. Wielu z nich identyfikuje się jako osoby lubiące ryzyko, które interesują się nie tylko potencjalnymi zyskami finansowymi, ale także innowacyjnymi aspektami technologii blockchain.
Rozmieszczenie geograficzne i jak wygląda Polska na tym tle?
Posiadanie kryptowalut nie jest równomiernie rozłożone na świecie, występują znaczne różnice między regionami i krajami. Według danych zawartych w opracowaniu Binance, Azja prowadzi pod względem liczby posiadaczy kryptowalut, która wzrosła na tym kontynencie o 21,8% z 268,2 mln w 2023 roku do 326,8 mln w 2024 roku. Na drugim miejscu jest Ameryka Północna, gdzie liczba posiadaczy krypto wzrosła o 38,6% do 72,2 mln. Największy wzrost odnotowano w Ameryce Południowej – o 116,5%, osiągając 55,2 mln w ciągu ostatniego roku. Europa i Oceania również odnotowały znaczne wzrosty, podczas gdy w Afryce wzrost był umiarkowany.
Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to Zjednoczone Emiraty Arabskie przodują na świecie pod względem posiadania kryptowalut – 30,39% populacji posiada aktywa cyfrowe. Na drugim miejscu jest Singapur (24,4%), następnie Turcja (19,3%) i Argentyna (18,9%). W Polsce odsetek posiadaczy kryptowalut względem całej populacji wynosi ok. 3%, co przekłada się na ok. 1,2 posiadaczy kryptowalut w Polsce, według danych Triple-A.
Sposoby użytkowania cyfrowych aktywów
Kryptowaluty są wykorzystywane nie tylko jako inwestycje, ale także do codziennych płatności oraz jako środek przechowywania wartości, szczególnie w krajach o niestabilnej gospodarce.
Według danych Binance, inwestorzy stosują różne strategie, od krótkoterminowego codziennego handlu, z wykorzystaniem zmienności rynku, po długoterminowe trzymanie aktywów w oczekiwaniu na wzrost ich wartości. Coraz więcej osób korzysta także z kryptowalut do codziennych transakcji, takich jak zakupy czy podróże, ze względu na niższe opłaty, szybsze przetwarzanie i większe bezpieczeństwo.
W regionach o niestabilnej sytuacji gospodarczej, kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są postrzegane jako stabilna alternatywa dla lokalnej waluty, szczególnie w obliczu wysokiej inflacji.
„Rosnąca akceptacja i integracja kryptowalut w codziennym życiu i handlu wskazuje na znaczącą zmianę w globalnym ekosystemie finansowym. W miarę jak rozwijają się ramy regulacyjne i pojawiają się innowacje technologiczne, rola kryptowalut będzie się rozszerzać, oferując nowe możliwości i wyzwania zarówno dla użytkowników, jak i przedsiębiorstw, przyciągając coraz więcej osób na całym świecie do grona użytkowników Web3” – podsumowuje Binance.
Dodatkowe informacje o Binance
Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, który w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne. Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.