Wojciech Wolny – założyciel i prezes zarządu gliwickiej spółki informatycznej LGBS, a także pomysłodawca powstania Grupy Technologicznej Euvic – znalazł się w prestiżowym gronie czternastu przedsiębiorców, którzy zostali nominowani do tytułu „Przedsiębiorca Roku 2014” w konkursie organizowanym przez Ernst & Young.

„EY Przedsiębiorca Roku” to najbardziej prestiżowy konkurs w środowisku biznesowym w Polsce i na świecie. Już sama nominacja w tym konkursie jest olbrzymim wyróżnieniem i można ją porównać jedynie do nominacji oskarowej w branży filmowej. Tym bardziej cieszy fakt, że w tegorocznej edycji konkursu, w kategorii Nowe Technologie i Innowacje, nominację do tytułu otrzymał rodowity Gliwiczanin. Jest on jedynym przedsiębiorcą ze Śląska, który w 2014 otrzymał taką nominację.

Wojciech Wolny mieszka w Gliwicach od drugiego roku życia. Jego rodzina od lat jest związana z tym miastem. Nieżyjąca już babcia Łucja przez ponad 50 lat budowała gliwickie harcerstwo.  Ojciec – to inżynier związany z Biprokwasem. Mama – doktorat i habilitację robiła pracując w Instytucie Onkologii, dziś jest profesorem na Politechnice Śląskiej.

Wojtek uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 5, a po przeprowadzce do Żernik, do tamtejszej „Trzynastki”. Maturę zdał w „Jedynce” na Zimnej Wody, zaś tytuł magistra inżyniera obronił na Wydziale Chemicznym Politechniki. Niedługo potem założył firmę LGBS Polska Sp. z o.o., która od kilku lat jest wymieniana w konkursie Deloitte Technology Fast 50 w gronie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej.

LGBS zajmuje się zarówno tworzeniem własnego oprogramowania, jak i dostosowaniem do potrzeb klientów oraz wdrożeniami systemów wielkich koncernów. Oferta usług firmy obejmuje też outsourcing IT, wynajem programistów, tworzenie oprogramowania na zamówienie, a także projekty wdrożeniowe i konsultingowe. LGBS jest również wiodącą spółką w jedynej w Polsce federacji spółek IT, która działała na rynku pod nazwa Grupy Technologicznej Euvic.

Łącznie w LGBS i powiązanych z nią firmach jest zatrudnionych ponad 1000 inżynierów pracujących w biurach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni, Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Wrocławiu, a także we Wiedniu, Nowym Jorku i od niedawna w Mediolanie. Wartość usług sprzedanych przez te firmy w 2013 roku wyniosła ponad 120 mln złotych netto, a liczba klientów to blisko 1000 organizacji.

„Ernst & Young Przedsiębiorca Roku” to międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs jest organizowany od 1986 roku, uczestniczy w nim ponad 50 państw. W Polsce o nominacjach i przyznaniu tytułu „Przedsiębiorcy Roku” decyduje niezależne od Ernst & Young  jury w składzie: Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Czarnecki, Andrzej Dębowski, Ryszard Florek, Andrzej Wiśniowski, Jerzy Koźmiński, Piotr Mikrut, Ewald Raben, Krzysztof Pawiński, Jacek Siwicki. Swoją decyzję podejmują oni w oparciu o takie kryteria, jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.

Finał konkursu „EY Przedsiębiorca Roku 2014” będzie miał miejsce 29/11/2014 podczas uroczystej gali w Warszawie, z której transmisję poprowadzi TVN24. Dodatkowe informacje na temat konkursu są dostępne pod adresem: http://www.przedsiebiorcaroku.pl.