Szyba samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy zagrożenie. Jeśli zatem po zimie uznałeś, że już czas na wymianę szyby, pamiętaj o kilku zasadach, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowej szyby przez lata.

Poradnik, jak rozsądnie wymienić szybę, przygotowała porównywarka cen szyb samochodowych www.glass4cars.pl. Poniżej kilka podstawowych zasad z tego opracowania.

szyba-do-wymiany

Unikaj używanych szyb i najtańszych zamienników
Jeśli cenisz bezpieczeństwo, powinieneś unikać używanych szyb samochodowych. Najczęściej są one porysowane wskutek wcześniejszego używania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierowcy w trakcie jazdy. Dodatkowo używane szyby są demontowane w sposób absolutnie nieprofesjonalny i przechowywane na zewnątrz. Z tego powodu folia PVB, sklejająca dwie warstwy szyby, jest wystawiona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, a co za tym idzie szyba „delaminuje” się lub matowieje.

Warto także pamiętać o tym, że szyby – jako ważny element konstrukcyjny samochodu – przenoszą naprężenia, które nigdy nie są identyczne po zamontowaniu ich w innym pojeździe. Z tej przyczyny używana szyba wykorzystana w kolejnym aucie w krótkim czasie może pęknąć.

Należy także unikać najtańszych zamienników szyb samochodowych, ponieważ do ich produkcji, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się folii pochodzącej z recyklingu i przez to szyba szybko matowieje. Tanie szyby samochodowe są też często pofalowane, co powoduje zniekształcenia obrazu lub refleksy świetlne.

Nie montuj sam, jeśli tego nie potrafisz
O bezpieczeństwie oraz trwałości szyb samochodowych decyduje nie tylko sama jakość szyb samochodowych, ale też ich montaż. Szyba samochodowa (niezależnie czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi zostać fachowo zamontowana, bo w przeciwnym przypadku czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, ale również wpływa to na jej szybkie uszkodzenia (pęknięcia).

Najczęściej nie bierze się pod uwagę tego, że od jakości szyby czołowej i jej prawidłowego zamontowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych. Wymieniając szybę warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

„Jeśli były błędy w montażu, to przekonamy się o tym bardzo szybko, bo pęknięcia idące od brzegu szyby pojawiają niedługo po jej zamontowaniu. Są one spowodowane najczęściej przez fakt, że nie zostały usunięte ślady korozji na podszybiu lub warstwa kleju została nałożona nieumiejętnie, w nierównomierny sposób. Może się też zdarzyć, że szyba samochodowa miała drobne uszkodzenia brzegów, co często zdarza się w przypadku szyb używanych oraz tanich zamienników szyb samochodowych” – mówi Wojciech Oko, Dyrektor Handlowy Glass4cars.pl.

Sprawdź, czy szyba ma certyfikat ISO/TS 16949:2002
Firmy, które dostarczają części (w tym szyby samochodowe) do koncernów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy montaż”, są zobowiązane do posiadania dziesiątek certyfikatów. Najważniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym znakiem jakości, potwierdzającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych częściom samochodowym przez koncerny samochodowe. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy producent interesującej nas szyby ma tego typu certyfikat i czy jego szyby są fabrycznie montowane w renomowanych autach.

Każdy koncern motoryzacyjny co roku przyznaje też swoim najlepszym dostawcom nagrody, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość ich produktów. Dlatego przed wymianą szyby warto zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie szyby…
Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:

  • nie myć samochodu myjkami wysokociśnieniowymi,
  • nie stawiać samochodu na nierównej powierzchni i nie najeżdżać na krawężniki,
  • nie podnosić samochodu na podnośniku,
  • nie trzaskać drzwiami.

Zastosowanie się do tych zasad umożliwi dobre związanie kleju, za pomocą którego przymocowano szybę. Dodatkowo po każdej wymianie przedniej szyby należy bezzwłocznie wymienić pióra wycieraczek na nowe, tak żeby nie niszczyły nowej szyby.

Więcej porad dotyczących wymiany szyb samochodowych można znaleźć pod adresem: http://glass4cars.pl/porady.

Dodatkowe informacje
Glass4cars.pl to platforma umożliwiająca łatwe porównanie cen szyb samochodowych, a także sprawdzenie cen ich wymiany w różnych serwisach oraz umówienie terminu online. Firma jest także dystrybutorem szyb Fuyao Group – aktualnie trzeciego największy producenta szyb samochodowych na świecie. Dodatkowe informacje: http://www.glass4cars.pl.